Menu

JOM اجتماعی

اخبار

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر حدود 70 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور داریم و این زنگ خطری برای ما هم از لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی است.

علیرضا خسروی با بیان اینکه خانه‌های کلنگی افزایش قیمت نخواهند داشت، افزود: خانه‌های کلنگی در مقایسه با ساختمان‌‌های جدید افزایش قیمت نخواهد داشت مگر اینکه در مکان مربوط به آن تغییراتی ایجاد شود.

وی ادامه داد: امکان دارد این خانه‌ها با افت قیمت روبه‌رو شوند چون تملک خانه‌های قدیمی خیلی سخت است بنابراین صاحبان آن در ثبت اسناد و مسائل اداری با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

وی عنوان کرد: شاید یکی از دلایلی که باعث عدم بازسازی بافت‌های فرسوده یا کندی ساخت‌وساز آن می‌شود، همین مسئله بحث تملک خانه‌های فرسوده است.

این نماینده مجلس عنوان کرد: هم اکنون بسیاری از شهرداری‌ها با این مشکل مواجه هستند که خانه‌های قدیمی در بافت‌های فرسوده مکانی برای معضلات اجتماعی است.

وی در ادامه اظهار داشت: به خاطر همین مشکلات،‌ نمی‌توان وارد این مکان‌ها شد و قانونی هم برای این مشکل وجود ندارد و در طرف مقابل قوه قضائیه هم از مالکین حمایت می‌کند و مالکیت را ارجح می‌داند.

وی تصریح کرد: به دلیل همین مشکلات، بسیاری از خانه‌های اطراف این مکان‌ها تخلیه می‌شود، در حال حاضر حدود 70 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور داریم و این زنگ خطری برای ما، هم از لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی است.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به منظور کمک به مالکان و ایجاد اجماع و هماهنگی به روند ساختمان‌سازی در کشور کمک می‌کند.

 

سعید غفرانی - رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران - در کنفرانس خبری که به مناسبت گذشت یک سال از اجرایی شدن ماده 33 قانون نظام مهندسی ساختمان برگزار شد، اظهار کرد:‌ هدف نهایی ما هماهنگی بین کلیه بخش‌های ذیربط برای ایفای بهتر ساخت‌وسازها در شهرهای استان تهران است.

وی افزود: در حال پیشرفت به سمت و سویی هستیم که حضورمان در عرصه ساخت و ساز بیشتر شود و به کمک وزارت راه و شهرسازی می‌توانیم به اهدافمان برسیم اما مهم‌تر از همه رسیدن به این اهداف نیازمند همکاری خود مردم است؛ به طوری که ما اجماع و هماهنگی‌هایی را بین عوامل ساخت و مالکان برقرار کنیم.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: باید برای دستیابی به اهدافمان به صورت یکپارچه عمل کنیم و با تلاش‌هایی که صورت گرفته گام‌های خوبی برداشته شده است به طوری که حدود 30 درصد به ساخت و ساز رسیدیم.

غفرانی افزود: به حدود 30 درصد از مواد قانونی که برای ما تعیین شده رسیده‌ایم و این خود نیز جای امیدواری چون از حضور دو - سه درصد سازمان نظام مهندسی دراین عرصه به 30 درصد رسیده‌ایم.

وی افزود:‌ کنترل 30 درصدی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران باعث کنترل ریزش گودبرداری‌ها شده است و عوارض ناشی از گودبرداری‌ها را تقریبا حدود 85 درصد تحت کنترل قرار داده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود:‌ در بخش نظارت عملا نظارتی وجود نداشت اما در حال حاضر از طریق سیستم‌ها مهندسان ناظر ما تحت کنترل هستند و کلیه‌ نقشه‌های مهندسی از طریق سازمان نظام مهندسی کنترل می‌شود.

غفرانی با بیان این‌که با این روند مهندسی شدن اولین گام مهم برداشته شده است، تصریح کرد: از یک نقشه مهندسی نهایتا می توانیم یک ساختمان مهندسی بسازیم.

وی افزود: همان طور که یک خانواده کوچک نیازمند برنامه ریزی است و برنامه ریزی در این روزگار یک اصل مهم به حساب می‌آید ما نیز سال 93 را با نظر هیات مدیره آغاز کردیم و قرار است طبق برنامه ریزی های انجام شده قدم به قدم پیش رویم.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: اولین سالی است که حوزه مدیریت برای سازمان نظام مهندسی ساختمان طبق برنامه برای ارتقای کیفیت و تکریم ارباب رجوع به صورت برنامه ریزی شده و مشخص پیش می‌رود.

غفرانی در ادامه درباره شناسنامه فنی ساختمان نیز اظهار کرد: شناسنامه فنی نقطه عطف یک ساختمان است و نقش بسیار مهمی در شناسایی فنی و هویت ساختمان دارد؛ به طوری که افراد می‌توانند با ملاحظه آن مشخصات ریز ساختمان را ملاحظه کنند و از آنجاکه وقت یک کالا خریداری می‌شود هویت و برند آن مهم است این شناسنامه فنی نیز برای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان این‌که بحث اصلاح قانون سازمان نظام مهندسی در دستور کار مجلس است، تصریح کرد: پیشنهاد کردیم که نظام واحد اجرایی در کشور تصویب شود و بهتر است که در آینده نه چندان دور ما شاهد یکپارچه شدن واحد نظارت باشیم.

 

ایسنا

بعد از چند سال وعده‌های شهرداری درباره بهره‌برداری از بخش جنوبی خط 3 بالاخره امروز 12 کیلومتر از این خط افتتاح شد. شهردار تهران در مراسم افتتاح این خط قول داد تا پیش از مهرماه تمام پله‌برقی‌ها در ایستگاه‌های مترو تهران نصب شوند.

 

محمدباقر قالیباف قول دیگری هم داد. بر این اساس مترو تهران که در حال حاضر روزانه 3 میلیون نفر را جابجا می‌کند در پایان این دوره 4 ساله قالیباف در شهرداری، روزانه 10 میلیون نفر را جابجا خواهد کرد و هر تهرانی با کمتر از 350 متر پیاده‌روی از در خانه‌اش به یک ایستگاه مترو خواهد رسید.

هم‌زمان در شورای شهر تهران اعضای شورا درباره مسائل مختلف شهر در حال گفتگو بودند. محمد سالاری،‌رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر پروژه «اطلس‌مال» در منطقه نیاوران را دارای مشکلات قانونی دانست. به گفته او بر اساس توافقنامه‌ای که با شهرداری در سال 90 انجام شده است قرار بود این پروژه تاییدیه کمیسیون ماده 5 را دریافت کند.

به گفته او متراژ این پروژه 2630 متر است و اجازه ساخت 2 طبقه به آن داده می‌شود و به زیرزمین آن نیز کاربری تجاری می‌دهند اما در نهایت این پروژه تاییدیه کمیسیون ماده 5 را ندارد و باید نسبت به آن تعیین تکلیف شود هرچند سرمایه‌گذار آن هیچ تقصیری در این موضوع ندارد اما باید با متخلفین این موضوع برخورد شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران همچنین به ساخت ملکی 2600 متری در خیابان ولنجک که در پهنه حفاظت ویژه قرار دارد اشاره کرد و افزود: پروانه این ملک صادر شده هرچند از سال 90 تمامی پرونده‌ها با توجه به اینکه طرح تفصیلی ابلاغ نشده بود به کمیسیون ماده 5 فرستاده می‌شدند.

بر اساس قانون بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مغایر با طرح تفصیلی باید لغو شوند. به گفته سالاری 1156 بخشنامه و دستور العمل که مغایر با طرح تفصیلی بوده توسط معاونت شهرسازی و معماری لغو شده اما همچنان مقاومت‌هایی از طرف شهرداران در این زمینه وجود دارد و این نگرانی وجود دارد که فشارها به احیای این بخشنامه‌ها منجر شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم در این جلسه از کم‌بودن میزان اخذ عوارض پسماند انتقاد کرد. به گفته او سال گذشته 250 میلیارد تومان فیش عوارض پسماند صادر شده که فقط 70 میلیارد تومان از آن محقق شده است. به گفته رحمت‌الله حافظی هزینه روزانه حمل زباله در تهران یک میلیارد و 500 میلیون تومان است.

در این جلسه همچنین طرح احیای هویت متناسب با نام خیابان کارگر مطرح شد. احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر در توضیح این طرح گفت: در حال حاضر ما در خیابان کارگر تصاویر و نمادهایی را داریم که نسبتی با فضای کارگری و ایده‌آل‌های ذهنی‌مان درباره این قشر برقرار نمی‌کنند.

به گفته او در این خیابان حتی فرهنگسرای کار و کارگر یا خانه کارگر وجود ندارد. این در حالی است که با توجه به نامگذاری این خیابان به نام این قشر زحمتکش لازم است فضای خیابان را نیز در نسبت به این رویکرد تعریف کنیم و نگاه زیبایی‌شناسانه بر این فضا حاکم باشد.

در ادامه محسن سرخو دیگر عضو شورای شهر تهران ،گفت: کارگروه یا فراکسیونی درباره مسائل کار و کارگران در شورای شهر فعال است و اولین دستور کار این کارگروه ساماندهی وضعیت کارگران ساختمانی است که در این‌باره جلساتی با وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای مسئول برگزار کرده‌ایم و رسیدگی به وضعیت کارگران شهرداری نیز با حساسیت در دستور کار ما است.

در ادامه جلسه یک فوریت این طرح به تصویب اعضای شورا رسید و مقرر شد اصل طرح در کمیسیون مربوطه بررسی شود و شهرداری تهران ظرف مدت 3 ماه طرح‌های خود را در این زمینه ارائه دهد.

احمد حکیمی‌پور همچنین در زمان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به تهیه و تکمیل طرح جامع ساماندهی مساجد از اینکه برخی «با نام ساختن مسجد تجارتخانه باز می‌کنند» ابراز نگرانی کرد. به گفته او بر اساس قانون «شهرداری موظف به احداث مسجد نیست». این عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: محله‌هایی در تهران به منظور ساخت مسجد از پارک‌ها جدا شده‌اند و «معلوم نیست که به کجا واگذار شده‌اند».

عباس جدیدی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها درخواست کرد اصلاحات آئین‌نامه و قوانین انتخابات شورایاری‌ها هرچه زودتر برای بررسی به شورا فرستاده شود.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه کوچکترین توقفی در امر مسکن مهر نبوده و پاسخگوی تعهدات مسکن مهر هستم، گفت: بنده خود را جای خریداران مسکن مهر می گذارم و مدافع حقوق تک تک خریداران مسکن مهر هستم، ضمن اینکه مسکن مهر قیمت زمین را 9 برابر و قیمت مسکن را 6 برابر کرد و در دوره گذشته وزارت راه و شهرسازی را به وزارت مسکن مهر تبدیل کردند.

 

 

 عباس آخوندی صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوال یکی از نمایندگان مبنی بر توقف مسکن مهر گفت: توقف مسکن مهر صحت ندارد بلکه واقعیت این است که پیشرفت مسکن مهر با قاطعیت تمام از سوی دولت در حال پیگیری است.

 

 

 

وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت راه و شهرسازی به تمام تعهدات دولت قبل در حوزه مسکن مهر پایبند است.

 

وی تصریح کرد: قرار بر این بود که 50 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مسکن مهر اختصاص داده شود که تا زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، 48 هزار میلیارد تومان پرداخت شده بود ولی 2 هزار میلیارد تومان آن به دولت جدید منتقل شد. با توجه به اینکه بودجه 92، اعطای هر گونه اعتبار بانکی به مسکن مهر را محدود کرده بود، دولت این رقم را پرداخت نکرد.

 

به گفته آخوندی، علیرغم نظر دولت مبنی بر اینکه مسکن مهر به نحوی تامین اعتبار شود که رقمی به پایه پولی اضافه نشود. برهمین اساس، مابقی اعتبارات برای اختصاص به مسکن مهر به تصویب رسید و مقرر شد تا بانک مرکزی هر هفته، 110 میلیارد تومان بابت طرح مسکن مهر پرداخت کند.

 

وی اظهار داشت: یکی از خواسته های مهم مردم در حوزه مسکن مهر، افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر از 15 سال به 20 سال افزایش یابد که در دولت جدید این خواسته محقق شد.

 

وزیر راه و شهرسازی، یکی از درخواست های دارندگان مسکن مهر را توجه به مالیات بر این نوع از مسکن دانست و گفت: دریافت مالیات از این واحدها، موضوع مبهمی بود و ادارات امور مالیاتی در استان‌های مختلف، متفاوت عمل می کردند که بر این اساس به تمامی ادارات ابلاغ شد که مالیات بر مسکن مهر، بیش از 300 هزار تومان اخذ نشود.

 

آخوندی همچنین در خصوص پرداخت هزینه های تامین اجتماعی از سوی دارندگان مسکن مهر نیز خاطرنشان کرد: مقرر شده تا بابت هر متر مربع، بیش از 5200 تومان هزینه تامین اجتماعی دریافت نشود.

 

وی افزود: در حال حاضر 1.5 میلیون واحد مسکونی در مرحله نازک کاری قرار دارد و 200 هزار واحد مسکونی مهر نیز در دولت یازدهم واگذار شده، ضمن اینکه بیش از 120 هزار واحد مسکونی آماده واگذاری است.

 

به گفته وزیر راه و شهرسازی، 1200 میلیارد تومان در سال 92 برای مسکن مهر شهرهای جدید تهران سرمایه گذاری شده و تاکنون در شهرهای جدید سراسر کشور، 2400 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.

 

وی تصریح کرد: مسکن مهر با قوت زیاد در حال پیشرفت است، ضمن اینکه برای حل مشکلات تعاونی ها، تاسیسات روبنایی و زیربنایی، کمیته مشترکی با وزارت تعاون تشکیل داده شده و در قالب آن، استان به استان و تعاونی به تعاونی مشکلات را حل خواهیم کرد.

 

آخوندی ادامه داد: برای حل مشکلات تاسیسات زیربنایی، پروژه به پروژه رسیدگی می کنیم. در همین حال، ضمن اینکه به نمایندگان اطمینان می دهم که مسکن مهر نه تنها متوقف نشده و با مدیریت در حال پیگیری است، بلکه قائم مقام وزیر در امر مسکن مهر انتخاب شده و هر یک از نمایندگان راجع به هر پروژه ای مشکل داشته باشند، پروژه به پروژه را پاسخگو خواهیم بود.

 

وی تاکید کرد: کوچکترین توقفی در امر مسکن مهر نبوده و پاسخگوی فعالیت‌های مسکن مهر هستم. بنده خود را جای خریداران مسکن مهر می گذارم و مدافع حقوق تک تک خریداران مسکن مهر هستم.

 

آخوندی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به فرمان حضرت امام (ره) در خصوص تامین مسکن برای همه مردم کشور گفت: مسکن مهر کاری است که مردم می توانستند انجام دهند، دولت درگیر شد.

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نتیجه اجرای مسکن مهر این بود که وزارت راه و شهرسازی از ماموریتهای اصلی خود عقب مانده، این در حالی است که اندیشه من این است که باید به احیای وزارت راه و شهرسازی برگشته و تمام ماموریت‌های آن را انجام دهیم. به عبارت دیگر، از تبدیل وزارت راه و شهرسازی به وزارت مسکن مهر خودداری کنیم.

 

وزارت راه و شهرسازی را به وزارت مسکن مهر تبدیل کردند

 

وی تصریح کرد: نمایندگان باید اجازه دهند وزارت راه و شهرسازی بر پروژه های بنادر، راه آهن، هوایی و جاده سازی تمرکز کند؛ نه اینکه تمام وزارتخانه را وقف مسکن مهر کنیم،

 

به گفته آخوندی، اجرای مسکن مهر مغایرت اساسی با طرح‌های جامع دارد و مکان یابی احداث مسکن مهر در جاهایی است که فاقدامکانات زیربنایی هستند در حالی که مجلس قانون ساماندهی امر مسکن را داشته و دولت را موظف کرده که تمام امکانات را در بافت‌های فرسوده و حاشیه ای خرج کند.

 

وی افزود: اگر 50 هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی به مسکن مهر تزریق شد، برای بازسازی و احیای بافت فرسوده هزینه شده بود و ساماندهی بخش حاشیه نشینی صورت می گرفت، کارایی بزرگی حادث می شد و الان من و شما گرفتار این نبودیم که به فکر تاسیسات روبنایی در محدوده شهرها، و به فکر تاسیاست زیربنایی در محدوده هایی باشیم که تامین گاز و آب و برق آنها با مشکلات مواجه است.

 

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بحث من این نیست که کارهای گذشته را نادیده بگیریم بلکه در بخش انجام تعهدات، دولت متعهد است اما باید از این مسیر برگردیم.

 

وی اظهار داشت: تامین مالی مسکن مهر از طریق پول پرقدرت تورم بالایی را در کشور ایجاد کرده است.

 

آخوندی در خصوص مکان یابی احداث مسکن مهر در سراسر کشور توضیح داد: در بخش مکان یابی رفتن به بیرون شهر برای مردم پرهزینه است، ضمن اینکه تامین مسکن به این صورت که مجموعه های بزرگی فقط برای طبقات کم درآمد در خارج شهر ایجاد شود، یک اقدام طبقاتی است و هیچ فردی از جهت توسعه شهری و جامعه شناسی آن را تایید نمی کند.

 

وی افزود: در شهر پرند قرار بود که 130 هزار نفر جمعیت داشته باشد، در حالی که در یک جلسه تصمیم گرفته شد که 500 هزار نفر در این شهر جدید مستقر شوند.

 

مردم کالا نیستند که 400 هزار نفر را در یکجا نگاه داریم‌

 

به گفته وزیر راه و شهرسازی، مردم کالا نیستند که 400 هزار نفر را در یکجا نگاه داریم، همانطور که در شهر پردیس که با هزاران گرفتاری هم اکنون دست و پنجه نرم می کند، جمعیت به 500 هزار نفر افزایش یافته است، در حالی که باید 150 هزار نفر در آن مستقر می شدند.

 

به گفته آخوندی، باید در مورد مسکن مهر تجدیدنظر شود و اگر این کار صورت نگیرد، ادامه سیاست‌های غلط گذشته است، بنابراین ضمن اینکه از جهت اینکه به مردم متعهد هستیم، تمام تعهدات را می پذیرم.

 

وی ادامه داد: اگر قرار است صدها هزار میلیارد تومان در بخش مسکن هزینه کنیم در جای خود باید هزینه شود، چراکه اگر این پول‌ها را در بافت‌ها و در جهت بهبود زندگی حاشیه نشین ها هزینه می کردیم، به مراتب وضعیت بهتری داشتیم.

 

مسکن مهر قیمت زمین را 9 برابر و قیمت خانه را 6 برابر کرد

 

آخوندی گفت: طرح مسکن مهر قرار بود با حذف قیمت زمین، قیمت آن را کاهش دهد، در حالی که در پایان این طرح، قیمت زمین 9 برابر و قیمت مسکن 6 برابر شده است و این طرح به اهداف خود نرسیده است و باید تجدیدنظر شود.

 

وی اظهار داشت: در طرح جامع باید در خصوص این موارد تجدیدنظر می کنیم و در بودجه 94 تمام این موارد را اصلاح خواهیم کرد.

 

آخوندی در خصوص تامین مسکن خانواده ایثارگران و جانبازان گفت: دولت مکلف به تامین مسکن خانواده ایثارگران و جانبازان است. در همین حال نیز هماهنگی بین بنیاد شهید و وزارت راه و شهرسازی به عمل آمده و نمایندگانی نیز تعیین شده اند.

 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بنده شخصا برای ایثارگران وقت می گذارم و با همان روحیه در خدمت تمام جامعه ایثارگران هستم و نماینده معرفی نمی کنم.

 

وی افزود: در تاریخ 28 آبان 92 جلسه ای بین سازمان زمین و مسکن و نیز بنیاد شهید برگزار شد که مقرر شد در تمام استانها، به میزان 52 هزار نفر فهرست افراد را ارایه کرده تا وزارت راه و شهرسازی اقدام کند. از نمایندگان استانی نیز دعوت شد تا به تقاضاها رسیدگی شود، مشکلی وجود ندارد.

 

 

 

مهر

تفاهم نامه همکاری مشترك شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور منعقد گردید.

به منظور اجرائی کردن مفاد سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)در مورخ30/11/ 1392و سیاست‌های ابلاغی مورخ 29/11/1389در امور"شهرسازی" و" مسكن" در زمینه احیای بافت های فرسودة شهری و روستایی از طریق روش های كارآمد؛ جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها و ساماندهی بافت‌های حاشیه ای و نامناسب موجود ، ؛ سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور فی ما بین شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور به امضاء رسید.

 

براساس این گزارش هدف این تفاهم نامه بهره گيري از ظرفیت ها و توانمندي هاي اجرايي،مديريتي، علمي،پژوهشي،آموزشي طرفین به منظور ايجاد زمينه مشارکت، تعاون و همکاري افراد داوطلب و نيکوکار مؤسسات خيريه براي کمک به اقشار نيازمند جامعه،استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازي شهري براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور است.

ایزدی معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در این رابطه اظهار داشت: براساس این تفاهم نامه،بسترها و زمينه های اجرای پروژه‎های محرومیت‎زدایی به منظور زدودن چهره فقر از سكونتگاههاي غير رسمي و بافت های فرسوده شهرهای كشور و کمک به ایجاد زمینه آموزش و اشتغال و خودکفايي اقتصادي نيازمندان به خصوص جوانان ، توانمندسازي خانواده‌ها و همچنین غنی‎سازی اوقات فراغت گروه های ساکن با استفاده از ظرفيت هاي موجود در راستاي ارتقای سطح آگاهي هاي فرهنگي و اجتماعي و... ساکنان این سکونتگاه ها فراهم می شود.

وی در ادامه توضیح داد: گستره همکاري این تفاهم نامه در سكونتگاه هاي غيررسمي و بافت های فرسوده شهرهاي سراسر کشورکه دارای طرح ها و برنامه های مصوب می باشند، تعيين گردیده و براساس این تفاهم نامه ، تسری دادن عرصه های فعالیّت بسیج سازندگی و اقدامات عمرانی اردوهای جهادی،خدمات رسانی است.

وی در ادامه تصریح کرد: ، بهسازی و نوسازی مدارس، بهداشت وسلامت، آموزش فنی و حرفه ای، فرهنگی، امدادی ، حلقه های صالحین ،کمک به شناسايي و معرفي نيروهاي متخصص بسیجی در رشته‌هاي مختلف و مورد نياز براي ارائه خدمات مرتبط به جامعه هدف (در بافت های فرسوده وسكونتگاه هاي غير رسمي)،کمک به جلب مشارکت و کمک‌هاي مردمي در مناسبت‌هاي مختلف، شناسايي افراد نيکوکار و خيّر و جلب مشارکت ساير سازمان‌ها و نهادهاي مردمي و معرفي آنها به شرکت مادر در راستای راه‌اندازي موسسات خيريه‌اي، خدماتي، آموزشي ، از دیگر اهداف این تفاهم نامه به شمار میر ود.

ایزدی در ادامه یاد آور شد: همکاري در احداث، تعمير، مرمت و بازسازي مسکن نیازمندان،مدارس،مساجد،پایگاه های بسیج،سوله ها و مکانهای ورزشی و ... با جلب مشارکت و تعامل با ساير سازمان‌ها ،کمک به آموزش هاي فني و حرفه اي مورد نیاز ، کمک به تقويت بنیه علمی دانش آموزان براي ورود به دانشگاه و عرصه هاي علمي بالاتر گروههای سنی هدف ساکن ،کمک به فراهم نمودن زمینه استفاده از ظرفیت های دستگاه ها و سازمان های همکار(دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری،از جمله این اهداف به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: وزرات کار- رفاه و تعاون اجتماعی، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، وزرات بهداشت- درمان و آموزش پزشکی، وزرات کشور و...) برای اجرای برنامه های مشترک خدمات رسانی در سكونتگاه هاي غيررسمي و بافتهای فرسوده شهرهاي کشور،فعال سازی و بهره گیری از ظرفیت های اقشار تخصصی بسیج از قبیل بسیج مهندسین عمران، سازمان بسیج دانشجویی ، بسیج جامعه زنان، بسیج دانش آموزی، بسیج فرهنگیان، جامعه پزشکی و... برای خدمات رسانی به هدف برنامه های احیاء ،بهسازی ونوسازی شهری(سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) توسط سازمان بسیج سازندگی کشور انجام خواهد شد .

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به نقش بسیج در عرصه های سازندگی و محرومیت زدایی،عقد این تفاهم نامه را گامی در راستای رویکرد نوین شرکت برای گسترش استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازي شهري براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها دانست، گفت: برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور با تقویت حضور بسیج سازندگی کشور،گسترش زمینه های فعالیت های میان بخشی و هم‏افزای اقدامات را با استفاده از ظرفیت اینگونه سازمانها به شمار می رود.

معاون وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی درعرصه های هدف بهسازی و نوسازی شهری (سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) می تواند نقطه عطف شایانی در حل مشکلات و معضلات این مناطق به شمار آید

ایزدی با اشاره به اینکه بسیج از بدنه مردم است گفت: بسیج در همه آزمونهای اجتماعی – سیاسی – فرهنگی – اقتصادی و ... در گذشته و حال توانسته امتحان خود را به خوبی پس بدهد.

وی درادامه تاکید کرد: از کلیه دستگاههای مرتبط دولتی،نهادهای غيردولتي و تشکل‌هاي مردمي براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور ( بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌هاي غيررسمي )درخواست دارم درتحقق این برنامه ها ،شرکت عمران و بهسازی شهری ایران را بعنوان یکی از معاونتهای فنی و تخصصی وزارت راه وشهرسازی یاری دهند .

گفتنی است مقرر گردیده به منظور برنامه‌ريزي‌هاي كلان و هماهنگي‌هاي لازم برای اجرای مفاد تفاهم نامه،دبیرخانه مشترك فني،پژوهشي، آموزشي و توسعه اي با حضور نمايندگان بسیج و شركت مادردر سطح ملي براي بررسي و تدوين طرح هاي اجرایی در شرکت و دبیرخانه کمیته نظارت و هماهنگی در استان ها با حضور نماینده بسیج به صورت فعال در دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی شرکت تشکیل و پیگیری اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه انجام خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

صفحه1 از3

نمونه مقدار

Go to top