Menu

JOM اجتماعی

تفاهم نامه همکاری مشترك شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور منعقد گردید.

به منظور اجرائی کردن مفاد سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)در مورخ30/11/ 1392و سیاست‌های ابلاغی مورخ 29/11/1389در امور"شهرسازی" و" مسكن" در زمینه احیای بافت های فرسودة شهری و روستایی از طریق روش های كارآمد؛ جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها و ساماندهی بافت‌های حاشیه ای و نامناسب موجود ، ؛ سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور فی ما بین شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور به امضاء رسید.

 

براساس این گزارش هدف این تفاهم نامه بهره گيري از ظرفیت ها و توانمندي هاي اجرايي،مديريتي، علمي،پژوهشي،آموزشي طرفین به منظور ايجاد زمينه مشارکت، تعاون و همکاري افراد داوطلب و نيکوکار مؤسسات خيريه براي کمک به اقشار نيازمند جامعه،استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازي شهري براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور است.

ایزدی معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در این رابطه اظهار داشت: براساس این تفاهم نامه،بسترها و زمينه های اجرای پروژه‎های محرومیت‎زدایی به منظور زدودن چهره فقر از سكونتگاههاي غير رسمي و بافت های فرسوده شهرهای كشور و کمک به ایجاد زمینه آموزش و اشتغال و خودکفايي اقتصادي نيازمندان به خصوص جوانان ، توانمندسازي خانواده‌ها و همچنین غنی‎سازی اوقات فراغت گروه های ساکن با استفاده از ظرفيت هاي موجود در راستاي ارتقای سطح آگاهي هاي فرهنگي و اجتماعي و... ساکنان این سکونتگاه ها فراهم می شود.

وی در ادامه توضیح داد: گستره همکاري این تفاهم نامه در سكونتگاه هاي غيررسمي و بافت های فرسوده شهرهاي سراسر کشورکه دارای طرح ها و برنامه های مصوب می باشند، تعيين گردیده و براساس این تفاهم نامه ، تسری دادن عرصه های فعالیّت بسیج سازندگی و اقدامات عمرانی اردوهای جهادی،خدمات رسانی است.

وی در ادامه تصریح کرد: ، بهسازی و نوسازی مدارس، بهداشت وسلامت، آموزش فنی و حرفه ای، فرهنگی، امدادی ، حلقه های صالحین ،کمک به شناسايي و معرفي نيروهاي متخصص بسیجی در رشته‌هاي مختلف و مورد نياز براي ارائه خدمات مرتبط به جامعه هدف (در بافت های فرسوده وسكونتگاه هاي غير رسمي)،کمک به جلب مشارکت و کمک‌هاي مردمي در مناسبت‌هاي مختلف، شناسايي افراد نيکوکار و خيّر و جلب مشارکت ساير سازمان‌ها و نهادهاي مردمي و معرفي آنها به شرکت مادر در راستای راه‌اندازي موسسات خيريه‌اي، خدماتي، آموزشي ، از دیگر اهداف این تفاهم نامه به شمار میر ود.

ایزدی در ادامه یاد آور شد: همکاري در احداث، تعمير، مرمت و بازسازي مسکن نیازمندان،مدارس،مساجد،پایگاه های بسیج،سوله ها و مکانهای ورزشی و ... با جلب مشارکت و تعامل با ساير سازمان‌ها ،کمک به آموزش هاي فني و حرفه اي مورد نیاز ، کمک به تقويت بنیه علمی دانش آموزان براي ورود به دانشگاه و عرصه هاي علمي بالاتر گروههای سنی هدف ساکن ،کمک به فراهم نمودن زمینه استفاده از ظرفیت های دستگاه ها و سازمان های همکار(دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری،از جمله این اهداف به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: وزرات کار- رفاه و تعاون اجتماعی، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، وزرات بهداشت- درمان و آموزش پزشکی، وزرات کشور و...) برای اجرای برنامه های مشترک خدمات رسانی در سكونتگاه هاي غيررسمي و بافتهای فرسوده شهرهاي کشور،فعال سازی و بهره گیری از ظرفیت های اقشار تخصصی بسیج از قبیل بسیج مهندسین عمران، سازمان بسیج دانشجویی ، بسیج جامعه زنان، بسیج دانش آموزی، بسیج فرهنگیان، جامعه پزشکی و... برای خدمات رسانی به هدف برنامه های احیاء ،بهسازی ونوسازی شهری(سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) توسط سازمان بسیج سازندگی کشور انجام خواهد شد .

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به نقش بسیج در عرصه های سازندگی و محرومیت زدایی،عقد این تفاهم نامه را گامی در راستای رویکرد نوین شرکت برای گسترش استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازي شهري براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها دانست، گفت: برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور با تقویت حضور بسیج سازندگی کشور،گسترش زمینه های فعالیت های میان بخشی و هم‏افزای اقدامات را با استفاده از ظرفیت اینگونه سازمانها به شمار می رود.

معاون وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی درعرصه های هدف بهسازی و نوسازی شهری (سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) می تواند نقطه عطف شایانی در حل مشکلات و معضلات این مناطق به شمار آید

ایزدی با اشاره به اینکه بسیج از بدنه مردم است گفت: بسیج در همه آزمونهای اجتماعی – سیاسی – فرهنگی – اقتصادی و ... در گذشته و حال توانسته امتحان خود را به خوبی پس بدهد.

وی درادامه تاکید کرد: از کلیه دستگاههای مرتبط دولتی،نهادهای غيردولتي و تشکل‌هاي مردمي براي محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور ( بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌هاي غيررسمي )درخواست دارم درتحقق این برنامه ها ،شرکت عمران و بهسازی شهری ایران را بعنوان یکی از معاونتهای فنی و تخصصی وزارت راه وشهرسازی یاری دهند .

گفتنی است مقرر گردیده به منظور برنامه‌ريزي‌هاي كلان و هماهنگي‌هاي لازم برای اجرای مفاد تفاهم نامه،دبیرخانه مشترك فني،پژوهشي، آموزشي و توسعه اي با حضور نمايندگان بسیج و شركت مادردر سطح ملي براي بررسي و تدوين طرح هاي اجرایی در شرکت و دبیرخانه کمیته نظارت و هماهنگی در استان ها با حضور نماینده بسیج به صورت فعال در دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی شرکت تشکیل و پیگیری اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه انجام خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

نمونه مقدار

Go to top